fbpx

PUUST JA PUNASEKS: KUIDAS ŠABLOONTEHNIKAS VÄRVIDA

Maigi Omler · Tee-ise lood · 13. okt. 2020

846 vaatamist

PUUST JA PUNASEKS: KUIDAS ŠABLOONTEHNIKAS VÄRVIDA

Šabloonvärvimine on lõbus, mitmekülgne ning loovust arendav. Oleme ääretult rõõmsad oma tuhandete klientide üle, ning et saaksite meie toodetega veelgi rohkem rahul olla, toome välja vastused korduma kippuvatele küsimustele. Teeme teile puust ja punaseks, kuidas see šabloonvärvimine ikkagi käib ning mida kindlasti arvesse võtta, et tulemus vastaks ootustele. Šabloonvärvimine on lõbus ettevõtmine koos pere ja sõpradega. Käesoleval pildil saab uue ilme ilusalongi sein Ecuadoril.  

1. TÖÖVAHENDID

VÄRV: Seinte värvimise korral soovitame täismatti seinavärvi Sadolin Bindo 7. See on kujunenud meie tiimi lemmikuks, mistõttu julgeme soovitada kõigile klientidele. Läikivatest värvidest sobib šabloonvärvimiseks ideaalselt Tikkurila Taika seeria, mis toodab erinevates toonides pärlmutter värve. Põrandate värvimiseks sobib hästi näiteks Sadolin Vatrum. Nb! Täpsemalt saate põrandate värvimise kohta lugeda meie eelnevast postitusest. RULL: Värvimiseks sobib kõige paremini lühikese karvaga veluurist lakirull, mis ei ima liigselt värvi ning katab pinna õhukese kihina. Lakirulli kasutatakse värvimiseks nii seinte kui põrandate korral. ÜLEJÄÄNUD TÖÖVAHENDID:

  • maalriteip
  • ajalehed/jõupaber
  • redel
  • pintselsvamm (vaata alloleval pildil)
  • niiske lapp (kui veebaasil värv juhtub laiali minema, on see võimalik lapiga koheselt ära pühkida, nagu poleks midagi juhtunudki)
  • väike pintsel võimalike vigade parandamiseks

Põhilised töövahendid šabloonvärvimiseks.

2. ETTEVALMISTUS

Värvitav pind peab olema puhas tolmust ja rasvadest, ning küllaltki sile. Tekstuursel krohvipinnal ei tasu perfektset tulemust loota. Soovitame seinaääred ning lae- ja põrandaliistud katta paberteibiga, põrandad jõupaberi või ajalehtedega. Oluline on ka arvestada, et muster algaks ja lõpeks sama kaugel mõlemast seinaäärest. Seega mõõtke, kui lai on šablooni äär, ning katke sama lai riba teibiga seina vastasservas. Nii toimides saavad soovitud tulemuse ka suurimad korraarmastajad.

3. ALUSTAMINE

Soovitame alustada ülevalt nurgast ning sellest seinaäärest, mis jääb nähtavamale kohale. Šablooni esimest korda seinale paigutades on äärmiselt oluline, et see jääks otse. Kes oma silma ei usalda, võib appi võtta loodi. Olles esimese paigutusega edukalt ühele poole saanud, ei ole vaja muud kui šablooni ühenduskohti järgides edasi värvida.

4. TEHNIKA

Šabloonvärvimine on lihtne ja loogiline, kui järgida tehnika põhitõdesid:

  • Kasta värvirull vaid osaliselt värvivanni. Üleni mitte kasta, kuna üleliigse värvi peab enne värvima asumist nagunii ajalehe või jõupaberi peale maha rullima. Seega on mõistlikum kohe alguses vähem värvi võtta.
  •  Rulli värv ajalehe peal ühtlaselt rullile.
  • Kata šabloon esimese õhukese värvikihiga. Esimene kiht võib kergelt läbi paista! Ideaalsete piirjoonte saavutamisel on õhuke värvikiht väga oluline, sest nii saad avaldada rullile tugevamat survet ka väikeseid detaile värvides.
  • Paari minuti pärast, kui esimene kiht on tahenenud, kanna peale teine õhuke kiht. Kaks õhukest kihti värvi jätavad ilusa ühtlase tulemuse.
  • Ümberpaigutamine: Šablooni on võimalik edasi tõsta koheselt- jälgige vaid, et ei asetaks teipi äsja värvitud pinnale. Ühenduskohtade kindlakstegemine ei ole keeruline- šablooni nurkades on ühesugused motiivid, mis tuleb vaid värvitud osaga kohakuti paigutada. Ühenduskohad on olemas nii horisontaalseks kui vertikaalseks ümberpaigutamiseks.

Rulli puhastamine üleliigsest värvist. Esimene värvikiht võib julgelt läbi kumada, nagu näha pildil. Ümberpaigutamine on tehtud lihtsaks selgete ühenduspunktide abil. Šabloon on piisavalt elastne ka nurkade värvimiseks.  

5. KASULIKUD NIPID KIIREMAKS VÄRVIMISTÖÖKS

  1. Ruum võiks olla soe, kuna soojas kuivab värv oluliselt kiiremini.
  2. Et šablooni ümber paigutades ei peaks minutitki ootama, soovitame paigutada vaheldumisi horisontaalselt ja vertikaalselt. Lahti seletatuna tähendab see, et kui teete ümberpaigutuse paremale, siis järgmise soovitame teha esimese alla. Nii jõuab värvitud pind paremal ilusasti kuivada, samal ajal kui värvite teisest kohast. Nii vaheldumisi kõrvale ja alla liikudes ei pea muretsema, kas eelnev pind sai ikka piisavalt taheneda.

  Eriti kiirete tulemuste saavutamiseks võte kasutada ka mitut šablooni.  

6. KEERULISTE KOHTADE VÄRVIMINE

Värvimistöödel tuleb alati ette takistusi, nagu põrandaliistud, pistikupesad, akna- ja ukseavad, radiaatorid… Kõik takistused, mis on vähegi eemaldatavad, eemaldage. Kardinapuud, lülitite ja pistikupesade raamid ning muud vidinad saab hiljem hõlpsasti tagasi kruvida. Teame omast käest, et see liigutus on vaeva väärt, kuna värvimistöö võib osutuda äärmiselt tüütuks, kui peate värvima pisikeste detailide ümbert. Esemete korral, mida ei anna eemaldada, soovitame värvida esmalt suuremad pinnad ning jätta takistuse ümbert värvimata. Hiljem saate seal väikeste lisašabloonidega töö edukalt lõpule viia. Oletame, et seinas on radiaator. Värvige esmalt suurem seinapind, ning jätke radiaatori ümbrus viimaseks. Seal kasutage väikest lisašablooni, mille leiate toote pakist. Kui värvirull radiaatori taha ei mahu, Tõmmake radiaatori ümber paberteibiga raam, et mustripind lõpeks konkreetselt ja võimalikult radiaatori lähevalt. Nii jääb lõpptulemus puhas ja korrektne. Ukse- ja aknaavad ning põrandaliistud: Kui Teie kodu on ehitusjärgus, siis on soovitatav teostada ka dekoratiivvärvimine enne liistude paigaldamist. Kui aga liistud juba paigas, on parimaks abivahendiks maalriteip. Pange tähele, et šablooni ei ole võimalik painutada nii, et saaksite värvida täpselt liistuni. Selleks ongi mõistlik tõmmata liistu kõrvale seinale umbes 1-1,5 cm teibiriba, et muster lõpeks konkreetselt veidi enne liistu. Näide mustri korrektsest lõpetamisest enne piirdeliistu. Sirge joone saavutamiseks on piirdeliistu kõrvale tõmmatud 1.5 cm laiune maalriteip. Põranda lähedalt värvides kinnitage šablooni ülemine osa seinale ning jätke alumine osa vabalt rippuma. Nii saate sõrmedega kaasa aidates šablooni vastu seina suruda, ilma et see kusagilt kiskuma jääks. Väikeste detailide värvimisel tuleb kasuks pintselsvamm, mida müüakse kunstitarvete poodides.

7. ŠABLOONI PUHASTAMINE

Šabloon puhastatakse vahetult pärast kasutamist sooja vee ning nõudepesuharja abil. Kuna meie šabloonid on üsna suured, on kõige mugavam pesta neid vannis või dušinurgas. Jooksva sooja vee all eemaldub värv ilma suurema vaevata. NB! Peske šablooni mõlemalt poolt, et eemaldada ka šablooni ääre alla sattunud värv! Kõige olulisem on mustri ääred täielikult puhtaks saada. Kui šabloon on puhas, asetage see jõupaberi või ajalehtede vahele- paber imab kogu vee sisse ning saate asuda koheselt edasi värvima. Kindluse mõttes võite šablooni veel majapidamispaberiga üle tupsutada, sest niisket šablooni kasutades läheb värv kahtlemata laiali. Šablooni pesemine voolava vee all.   StenCilit tiim soovib teile ladusat värvimistööd ning rõõmu kaunist tulemusest! Täiendava info saamiseks soovitame tutvuda meie õppevideotega.

Autorid

Petrica Artene & Merili Sulg
Petrica Artene & Merili Sulg

Stencilit seinashabloonidega anname vahendi uudse seina loomiseks - vali ise värv, muster ja tee ise - või kutsu meid paigaldama!