fbpx

Kuidas tuua väikesesse koju valgust ning avarust?

Maigi Omler · Sisekujundus · 17. mai 2017

389 vaatamist

Kuidas tuua väikesesse koju valgust ning avarust?

Kodu on meie kindlus – koht, kus puhata ja mängida ning tunda end vabalt. Ideaalis näeme oma kodu avara ja valgusküllasena, kuid tihtipeale elame olude sunnil alla 40-ruutmeetrisel elamispinnal. Kitsas korter võib olla tõepoolest ahistav, ent loomingulise lähenemisega annab meie kõigi kodudesse üllatavalt palju valgust ning avarust tuua.

Toome teieni mõne lihtsa efektiivse idee, mille teostamine ei lähe maksma tervet varandust. Esimene neist on lausa tasuta…

  • LASKE VALGUS TUPPA!

Esimene samm avaruse suunas on tuppa lasta maksimaalne päevavalgus.  Selleks tuleb järgida kuldreeglit “hoidkem kola akendest eemal”. peaksime kindlasti hoiduma kõrge mööbli paigutamisest aknale liialt lähedale. Kardinad olgu heledad ja õhulised, paksude külgkardinate asemel soovitame kasutada pimendavat rulood. Aknalauad tuleks hoida vabad liigsetest asjadest, sh liiga suurtest toalilledest, mis varjavad valguse. Nõuanne näib iseenesestmõistetav ning isegi igav, aga töötab sajaprotsendiliselt! b61814fccfbe8e4baa6987f9bcc684c9

Allikas Tumblr
  • OSTKE OMALE SUUR PEEGEL, PÄRISELT KA!

Kuna kõik kodud ei asetse päikesevalgusele avatud suunas, tuleb tarvitusele võtta abinõud. Lihtsaim viis valguse jaotamiseks ruumis on strateegiliselt paigutatud peeglid. Peeglipind olgu ikka suur, vajadusel maast laeni ning paigutatud, püüdmaks võimalikult palju aknast langevat valgust. Lisaks valguse jaotamisele tekitab suur seinapeegel illusiooni, justkui oleks meie eluruum lausa kaks korda suurem. Peeglite juures on kõige meeldivam see, et neid saab paigutada kõikjale- koridori, vannituppa,magamistuppa… Kui kodu on kitsas, lihtsalt peegeldage ta suuremaks- nii lihtne see ongi ; )

35005

Selles romantilises toas toob akna suhtes õigesti paigutatud peegel tuppa valgust ning avarust. Allikas Nordichouse

4dc90f1beb414df8aaaa4ead51fb968946f2c7af

Peeglid ei pea asuma vaid vannitoas ja esikus. Miks mitte tuua oma kööginurka peegli abil rohkem päevavalgust? Allikas Hurdandhoney
  • VALGUSLAHENDUSED OLGU LÄBIMÕELDUD.

Valgusel tõepoolest on teraapiline toime, mida ei tasu alahinnata. Oskuslikult valgustatud ruumis tunneme end hästi ja mugavalt, kehva valguslahendusega ruum aga mõjub väsitavalt, talvisel ajal lausa masendavalt.

Valgustus peab olema nutikas ja läbimõeldud ning vastama ruumi funktsionidele. Parim valgustus on umbes silmade kõrgusel.  Kui meil on ruumis vaid üks valgusallikas, asetatuna keset lage, vaatame me toas toimetades omaenda varjudesse ning see võib mõjuda rusuvalt.  Ühe keskse valgusallika asemel tasub  paigutada valgusallikad ruumi eri punktidesse, tagamaks ühtlase valguse.

feng-shui-valgustus

Selle feng shui reegleid järgiva ruumi valgustus on läbimõeldud: led-lambid tagavad ühtlase valgusjaotuse; peegli asukoht on ideaalne, peegeldades valgust ning luues illusiooni avaramast ruumist. Allikas Juhendaja.ee

Ka valgustite valikul on tähtis tasakaal- eluruumides peaksid valgusallikad kindlasti varieeruma. Töölaud, lugemisnurk ja köögi tööpinnad näiteks olgu varustatud tugevamate kohtvalgustitega, samas kui taustavalgustus on mahe ning neutraalne.

Väga nutikas lahendus on reguleeritav valgustus, eriti elutoas ja söögilaua kohal- vajadusel olgu tuba piisavalt valge, aga meeleolu loomiseks ning energia säästmiseks peab olema võimalus ka hämaramaks valguseks.

9a0b84445ad78c85a3d9ca149a551a2731ad939b

Meeleoluvalgustus on tore viis lisada kodule sära ja soojust.  Allikas Apartmenttheraphy

Väga oluline samm avarusetunde tekitamiseks on ka õige seinatooni valik. Mida silmas pidada väikese kodu värvimisel, saate lugeda meie järgmisest postitusest.

Autorid

Petrica Artene & Merili Sulg
Petrica Artene & Merili Sulg

Stencilit seinashabloonidega anname vahendi uudse seina loomiseks - vali ise värv, muster ja tee ise - või kutsu meid paigaldama!